Hjælp os med at blive bedre!

Vi vil gerne vide, hvad du mener om kulturspot.dk, så vi kan give dig en endnu bedre oplevelse.

Som tak deltager du i konkurrencen om 3 x 500 kroners Supergavekort. Vinderne får direkte besked den 1. oktober 2017.

Du bruger en meget gammel browser. For en bedre oplevelse anbefaler vi at du bruger en nyere browsere.

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/kulturspot/public_html/wp-content/themes/kulturspot-2016/header.php on line 210

Kultursamarbejdets bestyrelse


Planlagte bestyrelsesmøder:
11. juni 2021
10. september 2021
12. november 2021

Bestyrelsen består af 15 medlemmer – heraf medlemskommunernes otte Kulturudvalgsformænd, samt syv repræsentanter fra de centrale kulturområder:

Johs. Poulsen, formand
Stilling: Kultur- og Fritidsudvalgsformand
Institution: Herning Kommune
Email: byrjp@herning.dk

Henrik Thygesen, næstformand
Stilling: Kultur- og Familieudvalgsformand
Institution: Lemvig Kommune
Telefon:+45 2425 2367
Email: henrik.thygesen@lemvig.dk

Bent Dyrberg
Stilling: Kultur- og Fritidsudvalgsformand
Institution: Skive Kommune
Telefon:+45 2467 0587
Email: bent@skivekommune.dk

Lars Møller Pedersen
Stilling: Kultur- og Fritidsudvalgsformand
Institution: Struer Kommune
Telefon: +45 6075 7429
Email: Lmp@struer.dk

Lene Dybdal
Stilling: Kultur- og Fritidsudvalgsformand
Institution: Holstebro Kommune
Telefon: +45 2123 2336
Email: lene.dybdal@holstebro.dk

Helle Mathiasen
Stilling: Kultur- og Fritidsudvalgsformand
Institution: Ikast-Brande Kommune
Telefon: +45 2870 2662
Email: hemat@ikast-brande.dk

Erik Viborg
Stilling: Kultur- og Fritidsudvalgsformand
Institution: Ringkøbing-Skjern Kommune
Telefon: +45 2262 5839
Email: pol.byrervib@rksk.dk

Mads Sørensen
Stilling: Kultur- og Fritidsudvalgsformand
Institution: Varde Kommune
Telefon: +45 2126 8153
Email: masp@varde.dk

Jonna Juul Larsen (Museerne)
Stilling: Museumsleder
Institution: Fiskeriets Hus
Telefon: +45 9731 2610
Email: info@fiskerietshus.dk

Suppleant: Inger Bjørn Knudsen, Lemvig Museum

Rasmus Thøgersen (Bibliotekerne)
Stilling: Biblioteksleder
Institution: Struer Bibliotek
Telefon: +45 2078 5628
Email: rasmust@struer.dk

Suppleant: Trine Petersen, Holstebro Bibliotek

Dorthe Bébe (Teatrene)
Stilling: Teaterleder
Institution: Team Teatret
Telefon: +45 9712 5577
Email: dorthe@teamteatret.dk

Suppleant: Ulrik Skeel, Odin Teatret

Marie Lilholt (Musik)
Stilling: Administrerende Direktør
Institution: DSI Swinging Europe
Telefon: +45 9628 8675
Email: marie@swinging-europe.dk

Suppleant: Jan Lilholt, Lemvig Musikskole

Rie Nyborg (Kulturcentre)
Stilling: Daglig leder
Institution: Gimsinghoved/Kulturcenter Struer
Telefon:+45 9784 0258
Email: rien@struer.dk

Suppleant:

Janne Fruergaard Keyes (Kulturcentre)
Stilling: Klosterforvalter
Institution: Ørslev Kloster
Telefon: +45 9753 8565
Email: oerslev-kloster@mail.dk

Suppleant: Lene Christiansen, Bovbjerg Fyr

Pia Stræde Palmelund (Kulturcentre)
Stilling: Direktør
Institution: Slagteriet
Telefon: +45 4414 1001
Email: pia@slagteriet.dk

Suppleant: Rie Nyborg, Folkets Hus